Slide بپایین وسط طلایی بالا نازک بالا پایین بالا پایین بچه

ارتودنسی

 ارتودنسی شاخه ای از علم دندانپزشکی است که به بررسی گیجی دندان ها ، ارتباط بین استخوان های فک با یکدیگر و استخوان جمجمه می پردازد و مشکلات موجود مربوط به آنها را تشخیص می دهد.

درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی روشی برای درمان ناهنجاری های دندان ها و مشکلات فک می باشد. هدف از درمان ارتودنسی این است که به راحتی ازدحام دندان ها و فاصله بین دندان ها اصلاح شود و لبخندی زیبا و سالم ایجاد شود.

دلایل اختلالات ارتودنسی چیست؟

دلایل اختلالات ارتودنسی ممکن است به دلایل ارثی و محدودیت فضا در فک باشد و همچنین ممکن است به دلیل عوامل محیطی ایجاد شود. باید توجه ویژه ای به مواد غذایی مصرفی شود. به دلیل پوسیدگی دندان های شیری و از بین رفتن زودرس دندان های شیری و به دلیل بی توجهی به بهداشت دهان ، فضای رشد دندان های دائمی از بین می رود . به این دلیل رویش دندان های دائمی در فضایی نا‌مناسب ادامه می یابد. رویش دندان های دائمی در فضایی نا‌مناسب باعث اختلالاتی مثل ازدحام دندان و مشکلاتی در بسته شدن دهان می شود.

 

دلایل دیگر اختلالات ارتودنسی :

  • مکیدن مداوم انگشت
  • تنفس دهانی
  • مکیدن لب یا زبان
  • خوردن ناخن
  • در فواصل طولانی از بطری و پستانک استفاده شده است

اگر تمام این عادت ها برای مدت طولانی ادامه یابد ، مشکلات غیر قابل برگشتی در اسکلت صورت رخ می دهد. اگر این مشکلات که به طور مکرر در کودکان مشاهده می شود وبه موقع درمان نشوند باعث اختلالات دائمی در سیستم صورت و فک کودکان می شود.

چه عواملی باعث تصمیم گیری درباره روش درمان ارتودنسی می شود؟

روش درمان با در نظر گرفتن نوع اختلالات مانند جلو یا عقب بودن فک و نحوه قرار گیری فک و دندان ها تصمیم گیری می شود. اگر بیمار در بزرگسالی باشد و شرایطی وجود داشته باشد که ساختار فک پایین و فوقانی عقب نباشد ، می توان با درمان ارتودنسی تمام مشکلات را درمان کرد. درمان اختلالات اسکلتی صورت در بیماران بزرگسال با همکاری متخصصین ارتودنسی و جراح ارتوگناتیک انجام می شود.

هدف از درمان ارتودنسی

هدف از ارتودنسی نه تنها جلوگیری از بیماری های لثه ای است که ممکن است بیمار در آینده با آن روبرو شود ، بلکه جلوگیری از مشکلات مفصل فک ، افزایش عملکرد جویدن و از بین بردن اختلالات گفتاری برای بیماران می باشد. با توجه به مشکلات ارتودنسی موجود در دهان ، روش های درمانی مختلفی توسط دندانپزشکان متخصص توصیه می‌شود.

درمان ارتودنسی چه مدتی طول می کشد؟

درمان ارتودنسی به طور متوسط ما بین 1.5 تا 2 سال طول می کشد. با این حال ، این معیار زمانی با توجه به روش درمانی اعمال شده ، سن و همکاری بیمار متفاوت است. روند درمان ممکن است کوتاه تر یا طولانی تر باشد.

درمان ارتودنسی چگونه انجام می شود؟

درمانی ارتودنسی می تواند برای حرکت دندان ها و تعامل عضلات فک انجام شود. در درمان می توان از براکت های ثابت ، دینامیک یا متحرک استفاده شود. در این نوع درمان ها ، نیروی ناچیزی به دندان ها یا فک وارد می شود. نوع روش درمانی متناسب با شدت مشکل دندان و فک تعیین می شود. مشکلات ارتودنسی در مراحل اولیه با استفاده از براکت های متحرک ، قابل درمان است.

روش براکت ثابت

براکت ثابت یکی از روش های پرکاربرد ارتودنسی است که  با استفاده از سیم ساخته می شود. سیم ها با عبور از دندان ها نیرویی را ایجاد می کنند که بر روی دندان وارد می شود. این نیرو باعث می شود دندان ها به تدریج حرکت داده شوند و به آنها اجازه می دهد تا در محل مناسبی قرار بگیرند. درمان می تواند به طور متوسط ​​1 تا 2 سال طول بکشد. علاوه بر این ، هر ماه تنظیماتی انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که اصلاح روی دندان ها به شکل مناسب انجام می‌شود. امروزه براکت هایی که استفاده می شوند سبک تر هستند و حاوی فلز بسیار کمتری هستند. با این حال ، برای ایجاد انگیزه در کودکان ، براکت های رنگی و برای بزرگسالان براکت شفاف یا لینگوال قابل استفاده است.

براکت ثابت ویژه: این نوع براکت که برای جلوگیری از عادت مکیدن انگشت استفاده می شود ، با نوار به دندان ها متصل می شوند. توصیه می شود بعنوان آخرین گزینه درمانی از این روش استفاده شود زیرا در هنگام تغذیه مشکلاتی را ایجاد می کند.

فضا نگه دار ثابت: در مواردی که دندان های شیری زودتر از موعود از بین می روند ، از فضا نگهدار استفاده می شود تا از بیرون آمدن دندان دائمی در جهت نامناسب جلوگیری کند.

جراحی ارتوگناتیک چیست؟

براکت ها در اختلالات اسکلتی پیشرفته موثر نیستند. اگر فک پایین و بالا خیلی جلو ، عقب یا کنار قرار گرفته باشد ، لازم است اسکلت با مداخله جراحی اصلاح شود. این روش درمانی توسط متخصص ارتودنسی تنظیم می شود و جراحی توسط یک جراح پلاستیک با تجربه یا جراح فک و صورت انجام می شود.

ارتودنسی در چه سنی انجام می شود؟

سن ایده آل برای ارتودنسی بین 8 تا 14 سالگی انجام می شود  که رشد ادامه دارد. با این حال ، گزینه های درمانی وجود دارد که می تواند در هر سنی انجام شود. درمان جراحی ارتوگناتیک پس از 18 سالگی انجام می شود. اگر کودکان دارای نقص اسکلتی و عملکردی هستند ، تصمیم گیری درمورد جراحی ارتوگناتیک به شدت اختلال بستگی دارد و متخصص ارتودنسی باید در مورد روش درمانی تصمیم نهایی را بگیرد.

فهرست
×

با درود خدمت شما

از قسمت پایین میتوانید جهت دریافت وقت ویزیت با کارشناسان ما در تماس باشید.

× مشاوره ویزیت آنلاین