تخلیه آبسه دندان

آبسه دندان ، نوعی عفونت باکتریایی است که می تواند در قسمتهای مختلف دندان ایجاد شود. در صورت عدم درمان ، به یک مشکل جدی تبدیل می شود که می تواند کل بدن را تحت تأثیر قرار دهد و باید در اسرع وقت معالجه شود. در این مقاله که ما آماده کرده ایم ، پاسخ به سوالاتی از جمله نحوه تخلیه آبسه دندان ، اگر آبسه خود به خود ترکید ، چه کاری باید انجام شود و اینکه آیا آبسه باعث از بین رفتن دندان می شود ؟

 

آبسه در دندانها در 3 نوع مختلف دیده می شود:

آبسه پریاپیکال:

باکتریها به دلایلی مختلف مانند پوسیدگی یا ضربه به پالپ دندان که یک لایه داخلی نرم است نفوذ می‌کنند. در نتیجه این عفونت ها بافت های خون ، عصب و عروق آلوده می‌شوند.

آبسه پریودنتال :

در نتیجه عفونت بافت های پریودنتال حمایت کننده از دندان (لثه) ایجاد می شود.

آبسه لثه:

آبسه لثه با نفوذ اجسام خارجی مانند موی برس مسواک و پوسته آجیل به لثه ها بوجود می‌آید.

هدف اصلی در درمان آبسه دندان ها ، حذف عامل ایجاد کننده بیماری و تخلیه آبسه در سریع ترین زمان ممکن است.

تخلیه آبسه دندان

درمان آبسه دندان به روش آنتی بیوتیک 

دندانپزشکان معمولاً برای کنترل عفونت به درمان به روش آنتی بیوتیک  متوسل می شوند. با این حال ، اگر لبه های تورم حاصل از انتشار آبسه روند رشد مشخص و منظم نشان ندهند ، استفاده از آنتی بیوتیک ها اغلب ترجیح داده نمی شوند.

موارد منع تخلیه آبسه وجود دارد که ممکن است از تخلیه آن در کلینیک جلوگیری کند:

  1. اگر عفونت همراه با علائمی مانند تب بالا باشد.
  2. اگر انسداد مجاری تنفسی وجود داشته باشد که نفس کشیدن را برای بیمار دشوار کند.
  3. اگر آبسه در زیر پوست گسترش یافته باشد.

بهترین روش این است که ادامه درمان چنین بیمارانی را در اتاق اورژانس یا بیمارستان انجام شود. علاوه بر این ، باید فوریت جراحی تخلیه آبسه در سه ماهه اول بارداری ارزیابی شود و با پزشک مشاوره انجام شود.

چگونه تورم آبسه دندان جراحی می شود؟

دندانپزشک می تواند با اشعه ایکس عکسبرداری پانوراما کند تا محل دقیق ، مرزها و گسترش آبسه را شناسایی کند. این روش شامل مراحل زیر است:

با استفاده از روش بی حسی موضعی مناسب ، ناحیه آبسه دندان بی حس می شود. به طور کلی بی حسی موضعی ترجیح داده می شود ، زیرا ممکن است آبسه به بافتهای عمیق تری گسترش یابد. معمولاً لازم است که برای بی حسی کامل مدت زمان 5-10 دقیقه صبر کنید. در طول این انتظار ، از بیمار خواسته می شود که دهان را با محلولهای ید یا کلرهگزیدین شستشو دهد. دندانپزشک با لمس آبسه با انگشتان خود نوسانات آن را بررسی می کند.

یک برش به عرض 1-2 سانتی متر روی قسمتی از آبسه ایجاد می شود که در آن آبسه بیشترین حرکت موج دار را نشان می دهد. برش به صورت قائم زده می‌شود و تا بافت زیرین استخوان می رسد. آبسه از شکاف ایجاد شده خارج می شود. در موارد ضروری ، محل تخلیه آبسه توسط ابزار دستی آزاد می‌شود تا التهاب به راحتی جریان یابد. با یک سرنگ بزرگ ، ناحیه تخلیه التهاب را با محلول نمک شسته و تمیز می کنیم.

در عفونت های سخت و بزرگ ، لاستیک تخلیه برای جریان دادن التهاب و بخیه زدن به ناحیه جراحی وارد می شود. به این ترتیب خشک شدن التهاب راحت تر است.

مراقبت های بعد از عمل

پس از عمل از بیمار خواسته می شود که کمپرس گرم و مرطوب را مرتباً اعمال کند.

داروهای توصیه شده توسط پزشک باید به طور منظم استفاده شود تا درد در روند بهبودی کاهش یابد. در این فرآیند ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد دهان خود را با آب نمک بشویید. اگر به بیماری سیستمیک مانند دیابت مبتلا هستید ، باید قند خون خود را با دقت بیشتری در این روند کنترل کنید. سعی کنید در روزهای بعد از عمل غذاهای مایع مصرف کنید. به این ترتیب می توانید غذای بیشتری مصرف کرده و روند بهبودی را تسریع کنید.

اگر آبسه دندان به خودی خود پاره شود چه باید کرد؟

آبسه های موجود در دندانها تنها با از بین بردن علت عفونت قابل درمان هستند. اگر آبسه های دندان خود به خود پاره شود ، درد کاهش می یابد ، اما بهبودی حاصل نمی شود. تمیز کردن بافت های ملتهب با کشیدن دندان یا درمان کانال ریشه ضروری است.

 

اگر آبسه دندان ترکید ، آیا آبسه از بین می‌رود؟

یکی از رایج ترین جستجوهای اینترنتی که توسط اکثریت قریب به اتفاق بیماران مبتلا به مشکلات آبسه انجام شده است ، این سوال است که آیا ترکیدن آبسه دندان باعث از بین رفتن آن می شود؟ پاسخ به این سوال ساده است ، اگر آبسه منفجر شود ، از بین نمی رود بلکه تبدیل به التهاب مزمن می شود. این التهاب مزمن در طولانی مدت زمینه را برای  سایر بیماری های عفونی آماده می کند. به همین دلیل لازم است در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید و از درمان آبسه اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
×

با درود خدمت شما

از قسمت پایین میتوانید جهت دریافت وقت ویزیت با کارشناسان ما در تماس باشید.

× مشاوره ویزیت آنلاین